A kávé a mindennapok része. Vele kelünk, Ő van ott a különleges baráti beszélgetéseknél, és programot is szervezünk köré. Az egyik ilyen program többek között a kávéceremónia, amely sokak számára egy ismeretlen dolog.
Mi is az a kávéceremónia?
Nem ritka hogy ételek köré az emberek ceremóniát szerveznek, így a kávé nagysága előtt is egy ceremónia keretein belül tisztelegnek.
Az Etióp hagyomány szerves része, az ország társadalmi és kulturális életének az alapja. A kávéceremóniára a meghívás a tisztelet vagy a barátság jelének számít, és kiváló példa ez a valódi Etióp vendégszeretetre.
De a kávé nem csak a nemzeti ital. Ameddig a nagyvárosokban például New Yorkban, Londonban, Párizsban és a világ sok részén egyre elterjedtebbé vált a „Coffee-to-go” míg Etiópiában soha nem isznak kávét egyedül az emberek. Minden találkozó kávéval kezdődik és kifejezetten társaságot igényel, nem csoda tehát, ha ceremóniát szerveznek köré.
A Buna, avagy a kávé hagyománya
A Buna ivásnak külön hagyománya van Etiópiában. Az ünnepség folyamán a nyers kávé fázisából az ínycsiklandó csészényi nedűig minden lépést a ház egyik leánya egymaga végez el, hagyományos ruhába öltözve ami a habesaha semmis.
Az esemény előkészületei során, a helységet feldíszítik, és füstölők bódító illatával töltik meg. Frissen vágott füvet szórnak a földre, melyre a kávés asztalt elhelyezik. Erre kerülnek a kávéscsészék és nassolnivalók -kukorica, popcorn, illetve ide kerülnek a kávé ízesétéséhez használt dolgok általában cukor, den addam de néha akár a só is.
Míg az illatra gyűlnek az emberek, vendégek, családtagok, szomszédok, addig a ceremónia mester begyújtja a szenet, a csak erre a célra használt eszközben. Ezen a tűzön pörkölődik a kávé, és később ezen is fog megfőni.
A Buna elkészítése általában egy óra, de akár több is lehet. A babot először megmossák majd megpörkölik egy mitad nevű vas serpenyőben vagy egy pikkelyezett aljú lábosban.
Amikor a kávé megfelelő színűre pörkölődött akkor a mitadot a vendégekhez viszik hogy belélegezhessék a kávé illatát. Az hogy milyen szintre pörkölik, minden háztartásban más és más.
Ezután a kávébabot egy mozsárban finomra döngölik.
Az így kapott mámorító illatú friss darát a jabanába helyezik (ez a legősibb kávéfőző edény az egész világon), majd az előzőleg felforralt vizet ráöntik. Az hogy itt forró vagy hideg a víz, szintén mindenki maga dönti el.
A jabana tetején egy nyílvesszőhöz hasonló fadarab található. Ezt a főzés során tilos elmozdítani, mert arra szolgál, hogy a kávé még a forrás előtt sűrű gőz kibukásával jelezze, hogy lassan kész van. Így biztosítható, hogy nem fog megfőni a kávé, és a baristák szerint mai napig ideálisnak tartott 90-95 °C fölé nem érdemes menni.
Miután minden csésze összegyűlt, az első csészébe kávét öntenek, azonban ez még nem fogyasztásra szánt, csak annak megerősítésére, hogy nem zavaros a kávé. Ezután jöhet a ceremónia kicsúcsosodása a kávézás.
A ceremónia teljes ideje alatt a jelenlévő emberek szabadon beszélgetnek és ilyenkor a ceremónia mester is bekapcsolódik.
A Jabanát 3x újratöltik vízzel és minden felöntésnek saját neve is van. Az utolsó, szinte koffeinmentes felöntést BEREKÁNAK, azaz áldásnak hívják, és előfordul hogy még a gyerekeket is megkínálják vele.
AMENNYIBEN SZERETNÉD TE IS MEGTAPASZTALNI, hogy milyen egy tradicionális etióp KÁVÉCEREMÓNIA, úgy lépj kapcsolatba az Ethicoffeeval Budapesten.
Ha csak ki szeretnéd próbálni ezt a kávéfőzési metódust, íme néhány barista tipp:
Kávé: etióp speciality az Ethicoffeetól.
Pörkölés: frissen pörkölt kávé city roast
Darálás: a mozsárhoz hasonló eredményekért viszonylag durvára darálást ajánlunk
Arányok: 1:9 kávé-víz m/m arány
Főzés: 95 °C-ig melegítsük a kávét ne forraljuk fel